Konferencje i Szkolenia – Hotel Imprezy dla Firm

Utrata pracy – sygnały ostrzegawcze.

Dla wielu otrzymanie wypowiedzenia umowy o pracę jest zaskoczeniem. W jednej chwili wali się cały świat. Istnieje jednak sześć sygnałów, które uprzedzają o tym, że niebawem straci się pracę.

Sygnał pierwszy – ograniczenie obowiązków
Ograniczanie obowiązków służbowych jest procesem, który bardzo łatwo zauważyć. Jeśli wcześniej nie wiedziałeś w co masz włożyć ręce, a teraz posiadasz sporo wolnego czasu to powinieneś mieć świadomość, że coś jest nie tak. Odsuwanie pracownika od prowadzenia nowych projektów i oczekiwanie na to, aż ukończy wcześniejsze ma na celu przygotowanie firmy na  jego brak. Kwestia wręczenia wypowiedzenia to wyłącznie kwestia czasu. Sygnałem alarmowym w tym wypadku jest fakt, że gdy cały zespół pracuje bo gonią terminy ciebie szef wysyła na wypoczynek – wakacje z dzieckiem.

 

Sygnał drugi – kupno lub przejęcie firmy
Fuzje czy przejęcia zawsze wiążą się z redukcją zatrudnienia. W takim przypadku o swoje posady muszą obawiać się wszyscy. Nie jest to wielka pociecha, lecz przynajmniej wiemy, że zwolnienie jest uwarunkowane od tego jakim pracownikiem jesteśmy. Po prostu nie mamy na nie wpływu.

 

Sygnał trzeci – łączenie stanowisk
Dość wyraźnym sygnałem, który oznacza, że powinieneś mieć się na baczności jest prośba ze strony zarządu byś opisał zakres obowiązków, które aktualnie wykonujesz. Firmy, które szukają oszczędności analizują poszczególne stanowiska pracy i dążą do ich połączenia. Celem jest to by jedna osoba wykonywała obowiązki dwóch za jedne pieniądze. Oczywiście nie zawsze się to udaje. Jednak nie jeden profil na http://www.goldenline.pl/ udowodnił, że jedna osoba może świetnie realizować zadania na wielu stanowiskach. Warto być czujnym!